#FziCR

Niektórzy na start w dorosłe życie dostają od rodziców jakąś kasę, czasem samochód, może nawet przepiszą na nich mieszkanie. Ja od ojca na start dostałam 60 tysięcy złotych długów do spłacenia.
Dzięki, tato.
aabeen Odpowiedz

Czy zostawił ci coś jeszcze? Jakiś majątek przewyższający dług? Jeśli nie, to według polskiego (pieprzonego) prawa masz pół roku od jego śmierci na zrzeczenie się prawa do przejęcia spadku! Później banki w świetle "prawa" cię ograbią, nawet jeśli nic nie wiedziałeś o dlugach rodziciela lub nawet o jego śmierci. Sytuacja jest o tyle chora, że dzieci dowiadują się często o zaistniałej sytuacji długo po tym właśnie okresie. Ostatnio media wspominały o sytuacji nieletniej dziewczyny z domu dziecka, której matka zaciągnęła długi w jakichś bandyckich firmach pożyczkowych. Po śmierci matki parabankowi bandyci odczekali 6 miesięcy i wszczęli postępowanie spadkowe, w którym sąd wskazał córkę zamieszkałą w domu dziecka. Tym sposobem dziewczyna na życiowy start dostała grubo ponad sto tysięcy długu! Ponoć nic nie da się z tym zrobić! W tym chorym pseudo kraju rządzą banki i ich kasa. Kolejne rządy dodają im tylko kolejne przywileje ponieważ nie udzielenie kolejnych kredytów potrzebnych do domknięcia budżetu wiązałoby się z rozwiązaniem rządu!
Próbuj walczyć. W każdej gminie czy powiecie są radcy prawni, którzy za darmo udzielą ci porady. Pisz do mediów. Może kogoś zainteresuje twój przypadek. Może w końcu jakaś władza odważy się postawić bankom. Wszystkie firmy pożyczkowe powinny być zdelegalizowane a ludzie zajmujący się lichwą pozamykani z orzeczonym przypadkiem majątków osiągniętych z tejże. Walcz!

xwieszakx

To nie musi być dług w banku... To może być dług za alimenty które ojciec płacił na autorkę.

DramaQueen

A nie przyszło Ci nigdy do głowy, że gdyby ludzie nie brali tych gównianych pożyczek to takie firmy nie miałyby prawa bytu? To jest tylko i wyłącznie wina lekkomyślnych naiwniaków, którzy za pożyczkę 500zł są w stanie zapłacić prawie 3 razy tyle, żeby ją spłacić. Więc owszem, wielka katastrofa, że takie firmy istnieją, ale gdyby masa ludzi nie brała pożyczek na niebotyczny procent to nie byłoby teraz tyłu firm tego typu.

CLAyPL

Jest jeszcze możliwość aby sąd stwierdził o upadłości konsumenckiej. Była już taka sprawa niepełnoletniej osoby opisywana w necie. Bodajże 11-latek przejął w spadku długi ojca. Może warto bardziej doinformować się w tej sprawie bo nie wiem czy w tym wypadku będzie taka możliwość.

xwieszakx

CLAyPL każda osoba ma możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Musi tylko się zgodzić na to sąd,a z tym, jak wiem, bywa ciężko w naszym kraju...

wegorz666

Są też inne opcje. Ja nie dość, że dowiedziałam się o długu (nie w banku) dużo po śmierci taty, to jeszcze jest on "prawomocny". Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale teraz muszę to spłacać.

whoMi

Na dzień dzisiejszy prawo spadkowe się zmienilo. Już nie jest to tak jak pisze aabeen. Wegorz666 jeżeli dowiedziałaś się od firmy windykacyjnej to nie zawsze musisz spłacać :)

wegorz666

@whoMi
Niestety byłam u dwóch radców prawnych, oboje powiedzieli to samo: dług mi się "należy"

liro234

A słyszeliście o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Yori

Właśnie mi przypomnieliście, że miałam iść do prawnika zapytać jak to jest ze zrzeczeniem się spadku. Mój ojciec żyje i niby ma się dobrze ale ma cholerne długi (alimenty i mandaty) i jest alkoholikiem, a z takim to nigdy nie wiadomo. Nie chcę się obudzić z ręką w nocniku :-P

Calmwater

A jeśli przegrasz i ta kwota rujnuje ci życie, wyjedź za granicę na stałe, zamiast np. się wieszać. Gówno Ci zrobią, za duże koszta poszukiwań ;)

Zobacz więcej odpowiedzi (4)
ParkHyun Odpowiedz

Można nie przyjąć długu ale to szczegół

wer Odpowiedz

nie ty pierwszy, nie ty ostatni, mój mąż po kilku latach od śmierci matki dowiedział się, że ma kilkadziesiąt tysięcy długów w zusie

wer

ah zapomniałam, jak miał 19 lat dowiedział się o tych długach

jaanonim001 Odpowiedz

Ale jako spadek? Jak tak to możesz sie zrzec.

Mondrzi

Pewnie już przegapił czas w którym miał taką możliwość

rocanon Odpowiedz

Nie ma obowiązku spłacać długów rodzica - możesz odrzucić spadek.

Bezubez Odpowiedz

6 miesięcy liczy się od dnia w którym spadkobierca DOWIEDZIAŁ się o spadku Art.1015 kodeksu cywilnego. Spadek można przyjąć w całości, odrzucić lub przyjąć z ograniczeniem odpowiedzialności za długi do wartości spadku Art. 1012 k.c.

nata Odpowiedz

Możesz się zrzec.

Alternatywa Odpowiedz

Dał Ci to, co miał najcenniejsze...

gdywidze Odpowiedz

Masz prawo zrzec się długów za siebie, dzieci i dzieci Twoich dzieci 😊

grubasek1 Odpowiedz

A czy od jakiegoś czasu nie jest tak, że nie dziedziczy się już długów? ;>

lotos53

Od kiedy???

Zobacz więcej komentarzy (11)
Dodaj anonimowe wyznanie